FOTOWOLTAIKA

Fotowoltaika

Czym jest fotowoltaika? Jest to proces polegający na pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna uzyskuje prąd z promieniowania słonecznego, którym możesz cieszyć się za darmo.

Chciałbyś zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed podwyżką cen energii? Chciałbyś zadbać o środowisko naturalne? Czyste powietrze?

Panele fotowoltaicze są właśnie dla Ciebie!

Jakie korzyści płyną z posiadania paneli fotowoltaicznych?

Finansowe:

  • panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca, dzięki któremu możesz przestać płacić rachunki za prąd!
  • nadwyżki energii możesz odebrać z sieci,
  • uzyskaj niezależność od podwyżek cen prądu,
  • instalację fotowoltaiczną możesz odliczyć od podatku.

Ekologiczne:

  • energia słoneczna jest enerigią odnawialną, oznacza to, że nie może jej zabraknąć. Aktualnie większość naszej energii pochodzi z paliw kopalnych, które skończą się za kilkadziesiąt lat,
  • czyste źródło energii – panele fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, można je poddać recyklingowi,
  • ciche – prąd ze słońca wytwarzany jest bezgłośnie, w porównaniu do wytwarzania energii z paliw kopalnych i innych odnawialnych źródeł jak turbiny wiatrowe, które są hałaśliwe,
  • dostępność czystej energii – światło słoneczne w ciągu dnia jest dostępne w każdym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki czemu każdy ma możliwość pozyskiwania prądu ze słońca.

Systemowe:

  • wysoka odporność na różne warunki pogodowe – wiatr, grad czy zalegający śnieg,
  • estetyka wykonania – możemy wybrać wygląd paneli tak by dostosować je do każdego rodzaju i koloru dachu,
  • praktycznie bezawaryjne – panele fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych części, które są szczególnie narażone na uszkodzenia,
  • montaż na gruncie – zazwyczaj panele montujemy na dachu, jednak jeśli nie ma na nim wystarczająco dużo miejsca istnieje możliwość  zainstalowania paneli fotowoltaicznych np. w ogrodzie,
  • łatwy oraz szybki montaż – nie wymagane jest pozwolenie na budowę.

Co jest potrzebne w instalacji fotowoltaicznej?

By instalacja działała poprawnie potrzebne są panele fotowoltaiczne oraz falownik (inwerter).

Panele fotowoltaiczne wykorzystują właściwości krzemu, których elektrony pod wpływem działania promieni słonecznych są wprawiane w ruch. Dzięki zastosowania złącza półprzewodnikowego możemy uzyskać ruch obiegowy elektronów w sieci.  W ten sposób powstaje prąd stały (DC).

Jednakże w naszych domowych gniazdkach elektrycznych używamy prądu zmiennego (AC). Urządzeniem zmieniającym prąd stały na prąd zmienny jest falownik. Dzięki niemu możemy cieszyć się darmową energią z naszych paneli słonecznych.

Jak możesz obniżyć koszty paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna przez lata była drogą inwestycją, na którą stać było niewiele osób. Aktualnie ceny PV są dużo niższe, a do tego wszystkie instalacje są dofinansowywane. W rządowym programie „Mój prąd” może wziąć udział każdy kto wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby o mocy od 2 do 10 kW. Uzyskasz w nim  zwrot do 50% kosztów inwestycjimaksymalnie 5000 zł na instalację. 

Oprócz tego koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna). Ulgę termomodernizacyjną wykazuje się w załączniku PIT-O oraz w deklaracji podatkowej, wpisując do niej sumę odliczeń wykazanych w PIT-O. 

Dostaliśmy również możliwość wysyłania energii w sieć, a następnie odbierania jej z niej – nie musimy ponosić wysokoch kosztów akumulatorów. Instalacje fotowoltaiczna pozwala na produkowanie własnego prądu, który przeznaczamy na swoje potrzeby. Po ich zaspokojeniu energia jest przekazywana do sieci, a ilość oddawanej energii jest zliczana wtedy przez licznik dwukierunkowy. Następnie posiadacze instalacji o mocy do 10 kW mogą odebrać 80% energii wprowadzonej do sieci, a instalacji o mocy od 10 do 40 kW – 70%.